Gurmanams
Gurmanais vadinami išrankūs, rafinuotą skonį turintys žmonės, daug dėmesio skiriantys maisto kokybei, nusimanantys maisto srityje. Ši sąvoka kildinama iš prancūziško žodžio „gourmet“.Todėl nenuostabu, kad gilias kulinarines tradicijas puoselėjančioje Prancūzijoje jau XVIII amžiuje “gourmet“ pradėti vadinti vyno degustatoriai. Anot tų laikų prancūziškų žodynų, degustatoriai privalėjo žinoti visas šio gėrimo skonio subtilybes ir turėti išlavintą gomurį. Vienas pirmųjų maisto kritikų, prancūzas Grimod de la Reyniere, 1803 metais pradėjo periodiškai leisti pirmuoju pasaulyje restoranų gidu laikomą „L‘Almanach des gourmands“, kuriame pirmą kartą buvo aiškiai atskirtos „gourmet“ bei „gourmand“ sąvokos, siejamos su maisto, o ne tik vyno, kultūra. Gurmanai ne tik patys moka mėgautis maistu, bet ir jaučia didelį malonumą rinkdamiesi produktus, gamindami patiekalus ir patraukliai juos patiekdami. Jiems visada malonu įsigyti maisto gaminimui reikalingų retesnių sudedamųjų dalių, paragauti egzotiškų produktų.
KEPINTI IR SŪDYTI BLANŠIRUOTI MIGDOLAI
Šie migdolai atkeliauja tiesiai iš Ispanijos. Patys ispanai jais mėgaujasi kaip užkandžiu baruose, vakarodami su draugais. Valgymas ispanams – bendravimo forma. Nenuostabu , kad Ispanijoje vienam gyventojui tenka daugiau barų ir restoranų, nei bet kurioje kitoje pasaulio šalyje. Šios įvairiaspalvės šalies gyventojai turi įgimtą gebėjimą bendrauti ir džiaugtis gyvenimu. Diena Ispanijoje ilga – ispanų kalboje yra žodis „madrugada“, reiškiantis laiko tarpą tarp vidurnakčio ir aušros, kuomet miestų gatvėse ir baruose vis dar verda gyvenimas. Prie stipraus vietinio vyno taurės ispanai skanauja pikantiškus sūrius ir taip mėgiamus sūdytus migdolus.
KEPINTI MIGDOLAI
Subtilaus skonio migdolai iš Ispanijos lengvai nusilupančia luobele ypatingi tuo, kad prieš pakepant jie šiek tiek pasūdomi. Tačiau būtų nedovanotina juos valgyti su luobele, kadangi riešutą lengvai patrynus tarp pirštų, luobelė akimirksniu nubyra – turime sausai pakeptą blanširuotą migdolų branduoliuką su vos juntamu sūrumo poskoniu. Šie migdolai dera su baltu arba lengvu raudonu vynu. Ir svarbiausia – pakepti be jokių riebalų bei labai gardūs.
KEPINTI MIGDOLAI SU JŪROS DRUSKA
Gausiai pasūdyti sausai pakepinti migdolai iš Ispanijos. Juos labai mėgsta alaus gerbėjai. Klaidinga manyti, kad ispanai geria tik vyną. Jauni žmonės, vakarodami su draugais, dažniausiai ragauja alų. Jei mėgstate sūrius užkandžius, šiuos migdolus galite skanauti su luobele. Jei prie alaus mėgstate lengvesnius užkandžius, vėlgi – patrinkite riešutą tarp pirštų ir luobelė su druska nusitrins.Šie migdolai tinka ir prie stipraus vyno. Neveltui sakoma, kad krašto vynas labiausiai dera su krašto patiekalais.
GVAJAVOS
Gvajavos yra kvapnūs, nuostabaus skonio atogrąžų vaisiai. Šie vaisiai ne tik labai skanūs, bet stebėtinai vertingi kaip maistas – manoma, kad savo savybėmis pranoksta braškes, špinatus ir brokolius. Juose gausu skaidulų, vitamino C, vitamino A, kalcio, magnio, folio rūgšties. Šių pagyrų sulaukia švieži gvajavų vaisiai. Džiovinti gvajavų vaisiai dalies savo vertingų maistinių savybių netenka, bet mes manome, kad jų egzotiškas skonis tai kompensuoja – lyg valgytume citrinos ir ananaso mišinį – švelniai karstelėjusį, bet kartu ir saldų.
DRAKONO VAISIAI
Pietryčių Azijoje paplitęs įspūdingos išvaizdos vaisius – ryškiai rausva žievele su žaliais, panašiais į keterą, žvynais. Po žievele esantis traškus minkštimas – saldžiarūgštis. Jo išvaizda taip pat įspūdinga – baltas arba raudonas, su daug smulkių sėklyčių. Turi daug skaidulų, vitamino C, kalio ir kalcio. Džiovinti drakono vaisiai taip pat labai skanūs – lyg valgytum egzotiško skonio aguoninį pyragą...
FIGOS
Iš visų vaisių figa pati saldžiausia. Manoma, kad figos yra kilusios iš Vidurio Rytų, kur maistui jos naudojamos jau daugiau kaip 5000 metų. Figmedžiai augo kabančiuose Babilono soduose. Prinokusios figos būdavo užpilamos karštu dykumos smėliu – tada vaisiai išdžiūdavo ir negesdavo. Džiovintos figos Paryžiaus turguose imtos pardavinėti jau XIV amžiuje. Kaip užkanda jos puikiai dera kartu su vytintos jautienos bei sūrio riekelėmis. Džiovintų figų gabalėliais galime paskaninti įvairias salotas. Su jomis kepami pyragai, gaminami pudingai. Labai gardžios troškintos figos.